Zorgverzekeraars: betaalbaarheid van zorg blijft belangrijke randvoorwaarde, juist in de deze tijd

De presentatie van de Haagse miljoenennota staat in het teken van de stijgende prijzen.

Ook de zorg in Nederland wordt duurder, zo blijkt uit de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. In 2023 wordt 6 miljard euro meer uitgegeven aan de zorg dan in 2022. De totale uitgaven komen daarmee op 103 miljard euro, 26,8% van de totale begroting. Zorgverzekeraars benadrukken dat “de betaalbaarheid van zorg een belangrijke randvoorwaarde blijft”. Voor verzekerden is het immers belangrijk dat zij erop kunnen vertrouwen dat goede zorg voor hen toegankelijk blijft en dat de premies zo min mogelijk hoeven te stijgen, juist in deze tijd.

De voorzitter van Zorgverzekeraars Nederland, Dirk Jan van den Berg, blikt in de Telegraaf en in Zorgvisie terug op de totstandkoming van het Integraal Zorgakkoord (IZA). Vertegenwoordigers van de hele sector hebben met het akkoord vooruitgekeken naar de zorg voor de komende vier jaar. Uitgangspunt was daarbij het toegankelijk en betaalbaar houden van de zorg, ondanks het oplopende personeelstekort. Verzekeraars hebben intensief meegepraat en meegedacht, vanuit het belang van hun verzekerden.

Van den Berg zegt “echt blij” te zijn met het akkoord. “Wij gaan echt in gezamenlijkheid kijken hoe dingen anders kunnen. Bijvoorbeeld bij het bepalen of zorg nog wel of niet passend is. Wij gaan niet op de stoel van de arts zitten, maar kijken daar samen naar met specialisten.” Tegelijkertijd zegt hij zich zorgen te maken over de druk die verzekerden ervaren doordat nu alles duurder wordt. Dat geldt ook voor de zorgkosten, die Nederlanders voor elkaar, met elkaar betalen, via de zorgpremies. Van den Berg: “Ik kan niets zeggen over de hoogte van de premie, maar we weten dat de kosten overal toenemen. Straks moeten mensen die de boodschappen niet meer kunnen betalen, ook die premie overmaken. Dat is zorgelijk.”

Uitgelichte artikelen

Bekijk alle berichten
Verpleegkundige controleert infuus
Medisch specialistische zorg

Zorgverzekeraars publiceren inkoopkader budgetbekostiging SEH

Zorgverzekeraars hebben op 4 juni een inkoopkader gepubliceerd voor het inkopen van de zorg op de spoedeisende hulp (SEH) via een vast budget vanaf 1 januari 2027. Zij geven daarmee invulling aan hun inkooprol door te sturen op kwaliteit, transparantie en een budgetneutrale invoering.

Medewerker ondersteunt twee cliënten aan tafel in een zorgomgeving. Op de achtergrond staan kasten en boeken. Coverbeeld van het visiedocument langdurige zorg met de titel 'Visie-op-samen-werken-aan-langdurige-zorg-2027-2029.pdf'
Langdurige zorg

Gezamenlijke visie op toekomstbestendige langdurige zorg

De zorgkantoren hebben vandaag hun gezamenlijke visie op de langdurige zorg voor de periode 2027–2029 gepubliceerd. In deze visie staat centraal hoe we samen met zorgaanbieders kunnen blijven zorgen voor passende, toegankelijke en betaalbare zorg voor mensen die daarop zijn aangewezen. De boodschap is duidelijk: de opgaven zijn groot en vragen om gezamenlijke keuzes en een andere manier van organiseren.

Oudere vrouw aan tafel met een man die wat opschrijft
Langdurige zorg

Inkoopbeleid Onafhankelijke Cliëntondersteuning (OCO) 2027-2028 gepubliceerd

Mensen met een indicatie voor de Wet langdurige zorg (Wlz) kunnen een beroep doen op onafhankelijke cliëntondersteuning. Voor de inkoop van onafhankelijke cliëntondersteuning (OCO) hebben de zorgkantoren landelijk inkoopbeleid voor 2027 en 2028 opgesteld en vandaag gepubliceerd.

Bekijk alle berichten