Zorgverzekeraars: betaalbaarheid van zorg blijft belangrijke randvoorwaarde, juist in de deze tijd

De presentatie van de Haagse miljoenennota staat in het teken van de stijgende prijzen.

Ook de zorg in Nederland wordt duurder, zo blijkt uit de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. In 2023 wordt 6 miljard euro meer uitgegeven aan de zorg dan in 2022. De totale uitgaven komen daarmee op 103 miljard euro, 26,8% van de totale begroting. Zorgverzekeraars benadrukken dat “de betaalbaarheid van zorg een belangrijke randvoorwaarde blijft”. Voor verzekerden is het immers belangrijk dat zij erop kunnen vertrouwen dat goede zorg voor hen toegankelijk blijft en dat de premies zo min mogelijk hoeven te stijgen, juist in deze tijd.

De voorzitter van Zorgverzekeraars Nederland, Dirk Jan van den Berg, blikt in de Telegraaf en in Zorgvisie terug op de totstandkoming van het Integraal Zorgakkoord (IZA). Vertegenwoordigers van de hele sector hebben met het akkoord vooruitgekeken naar de zorg voor de komende vier jaar. Uitgangspunt was daarbij het toegankelijk en betaalbaar houden van de zorg, ondanks het oplopende personeelstekort. Verzekeraars hebben intensief meegepraat en meegedacht, vanuit het belang van hun verzekerden.

Van den Berg zegt “echt blij” te zijn met het akkoord. “Wij gaan echt in gezamenlijkheid kijken hoe dingen anders kunnen. Bijvoorbeeld bij het bepalen of zorg nog wel of niet passend is. Wij gaan niet op de stoel van de arts zitten, maar kijken daar samen naar met specialisten.” Tegelijkertijd zegt hij zich zorgen te maken over de druk die verzekerden ervaren doordat nu alles duurder wordt. Dat geldt ook voor de zorgkosten, die Nederlanders voor elkaar, met elkaar betalen, via de zorgpremies. Van den Berg: “Ik kan niets zeggen over de hoogte van de premie, maar we weten dat de kosten overal toenemen. Straks moeten mensen die de boodschappen niet meer kunnen betalen, ook die premie overmaken. Dat is zorgelijk.”

Uitgelichte artikelen

Bekijk alle berichten
Man en vrouw hebben serieus gesprek

Reactie ZN op IBO rapportage mentale gezondheid en ggz

Zorgverzekeraars Nederland (ZN) heeft het Interdepartementaal Beleidsonderzoek (IBO) mentale gezondheid en ggz, het rapport ‘Uit balans’ bestudeerd. De oproep aan het Kabinet is rekening te houden met gemaakte bestuurlijke afspraken en de toekomstige inrichting van de ggz-sector mee te nemen in de opdracht van de Staatscommissie voor het gehele zorgstelsel.

Arts meet bloeddruk bij een patient
Eerstelijns­zorg

Nieuwe handreiking helpt huisartsen aan passende praktijkruimte

Voor veel huisartsen en gezondheidscentra is het vinden van geschikte en betaalbare praktijkruimte een knelpunt. Om huisartsen te ondersteunen bij het vinden van geschikte huisvesting is een vernieuwde en uitgebreide versie van de ‘Handreiking huisvesting huisartsen en gezondheidscentra’ gemaakt. Hierin staan praktische opties en goede voorbeelden waarmee het huisvestingsprobleem in de huisartsenzorg efficiënt en effectief wordt aangepast.

Arts en patient in gesprek
Eerstelijns­zorg

Handreiking contractering regionale eerstelijns-samenwerkingsverbanden beschikbaar

Om de eerstelijnszorg in de regio te versterken, wordt geïnvesteerd in regionale eerstelijnssamenwerkingsverbanden (RESV’s) en hechte wijkverbanden. Vanaf 2027 kunnen zorgverzekeraars RESV's contracteren. Het ontwikkelen van een RESV vraagt om een helder plan, duidelijke kaders en goede inhoudelijke afspraken. De ‘Handreiking Contractering RESV’ geeft zorgaanbieders en financiers de juiste handvatten om een RESV-plan op te stellen en de benodigde stappen richting contractering te zetten.

Bekijk alle berichten